Sinoć je u Velikoj galeriji Bosanskog kulturnog centra TK u Tuzli otvorena izložba “Iz arhiva AUFBiH 1955-1975”.
Izložba je postavljena u povodu obilježavanja 110 godina od osnivanja Asocijacije za umjetničku fotografiju Bosne i Hercegovine (AUFBiH).
Na izložbi je predstavljeno 50 fotografija 32 autora koji su obilježili ovaj vremenski period i iz fundusa oko 1000 dokumentarne i umjetničke fotografija za koje je AUFBiH uradio digitalizaciju, a čiji arhiv broji oko 12.000 radova.
– Ne dešava nam se često, ali kad se desi – valja zastati, posvetiti pažnju, izraziti poštovanje i stav. I to stav, koji, u ovom slučaju, ne samo da je na granici divljenja i fascinacije onim što predstavlja samo dio iz bogatog fundusa arhiva Asocijacije za umjetničku fotografije Bosne i Hercegovine. To je, još više, spontano nametnuta potreba memorijskog vraćanja u neka davna vremena – ovog puta u ograničen period od 1955. do 1975. godine – kada je umjetnička fotografija u našoj zemlji bila u izrazitom, rastu, razvoju i procvatu. Dakle, na cijeni. Posegnuti za tim da se vratimo u to vrijeme, ne samo da je potez vrijedan poštovanja, već i znak da se ovaj dio kulture sjećanja, zapravo mora svesti na to da poštujemo ono što smo bili, kakvi smo bili, šta radili i koliko postizali. Današnja izložba je, dakle, nastala pažljivim i osmišljenim izborom iz prebogatog fundusa arhiva. Nije bilo lako iz tog neprocjenjivo vrijednog obilja, odabrati 50 fotografija, s potpisom 35 autora. Taj napor je, vidimo, urodio plodom, pred kojim se valja zaustaviti, razgledati ga i, svakako, razmisliti o onome što nam je ponuđeno. A ponuđeno nam je ono što, ruku na srce, mnogi do nas – čak i pasionirani ljubitelji i poznavaoci umjetničke fotografije – sigurno nisu znali. To, na primjer, da je prije šezdesetak godina bilo i vrlo uspješnih pokušaja s kolor-fotografijom. To, dalje, da majstorstvo, odabir motiva, poznavanje tehnike i istančani damar za lijepo i privlačno, nisu bili strani mnogom mlađem stvaraocu u ovoj oblasti. To je bio znak da svjetski trendovi nisu nepoznanica, s jedne, a s druge strane da naši umjetnički fotografi mogu uspješno i ravnopravno da se nose i s najvećim imenima u ovoj oblasti kreativnosti. Uz sav rizik od toga da budem subjektivan, čak možda i nepravedan, naveo sam samo neke autore i fotografije, iako bi se i za većinu ostalih moglo reći isto: trajna je to potvrda vrijednosti, stvaralačkog nemira i bezgranične želje i moći autora da umjetničku fotografiju izdignu na nivo majstorstva, specifičnog, produhovljenog doživljaja ljudi, predjela, objekata u svijetu oko sebe i da se, povrh toga, ostavi neizbrisiv, moćan, vrijedan trag u onoj vrsti kreativnosti, u kojoj nije svima dato da umiju i mogu, ali jeste nekim dato da to dovode do ivice savršenstva – rekao je o izložbi Zlatko Dukić, književnik.
Asocijacija za umjetničku fotografiju Bosne i Hercegovine (AUFBiH), baštini tradiciju Udruženja fotografa sa sjedištem u Sarajevu koje je formirano 22. oktobra 1910. godine.
Postavka izložbe, koju ljutelji fotografije mogu vidjeti u naredne dvije sedmice, uradili su Ahmet Hukić i Samir Zahirović.
JU BKC TK