Uoči spomendana sv. Franji, zaštitniku Katoličkog školskog centra u Tuzli, u velikoj dvorani Bosanskoga kulturnog centra prigodno je obilježena 20. obljetnica djelovanja. Prostor je bio dupke ispunjen učenicima, roditeljima, profesorima, predstavnicima vjerskog, političkog i kulturnog života Tuzle, jednom riječju ‒ prijateljima. Ponajdraži među njima, a zapravo i domaćin, svakako je promicatelj Katoličkih škola za Europu msgr. dr. Pero Sudar.
Okosnicu svečane akademije činile su četiri točke. Najprije se, kako je već običaj, iz glasova pjevačā Zbora KŠC-a “Sv. Franjo” zaorila himna katoličkih školskih centara u BiH.
Druga i središnja točka bila je predstava učenika Osnovne škole. Pod režijskom paskom Marice Lazić, profesorice razredne nastave, osnovci su izveli Maloga princa francuskoga pisca Antoinea de Saint Exuperyja. S najvećom dozom ozbiljnosti, a opet dječji zaigrano, pozvali su na njegovanje i čuvanje ljubavi i prijateljstva te cjelokupni auditorij barem na jedan sat vratili u najljepše doba života, izmamivši svojom neposrednošću na obraze gostiju mnogo suza radosnica i ponosnica.
U duhu suradnje među školama i bližnjima općenito, mješoviti orkestar Srednje glazbene škole, čiji su članovi i neki učenici KŠC-a, pod ravnanjem prof. Lejle Mulaosmanović i klavirskom pratnjom Sarah Skopljak maestralno je izveo naslovnu skladbu iz filma Pirati s Kariba. Orkestar je naposljetku združen sa Zborom KŠC-a “Sv. Franjo” i proširen mnogim bivšim učenicima izveo skladbu Gimnazijo, za koju je riječi i melodiju napisala i pjevače pripremila prof. Evica Cerić.
Program su svojim govorima obogatili i ravnatelj KŠC-a “Sv. Franjo” vlč. mr. Vlatko Rosić i promicatelj Katoličkih škola za Europu biskup msgr. dr. Pero Sudar.
Ravnatelj Rosić je nadahnutim riječima pozdravio sve prisutne, izrazio radost i ponos svih koji su na bilo koji način vezani za djelovanje Centra. Također je naglasio važnost dugotrajnosti i kvalitete rada škole, osobito u okolnostima koji nisu mnogo naklonjeni odgoju i obrazovanju, te potrebu suživota i zajedništva.
Biskup Sudar je nadasve toplo, ne krijući oduševljenje programom, govorio o značaju takvog koncepta katoličkih škola, koje se od ostalih ne razlikuju mnogo ‒ jedino po tome, što se treba truditi “mrvicu više”, nego što se inače trudimo. Na taj način, napredak i uspjeh ne mogu izostati. U vedru raspoloženju biskup je uz čestitke i prigodno darivao troje među profesorskim kadrom, prof. Tomku Divković, prof. Ivicu Ivanića i prof. Romea Kneževića ‒ trio koji pogoni motor škole od samoga osnutka, a ni danas ne pokazuju znakove umora.
Cijeli program jubilarne akademije moderatori Katarina Grabovičkić i Luka Spasojević, maturanti Opće gimnazije pri Centru, vrlo su upečatljivo povezali i još protkali duhovnim recitalom i kratkim digresijama iz povijesti Centra. Gotovo poetski proveli su goste kroz trnovit put početnih godina, koji se vrlo brzo isplatio te je Opća gimnazija postala prepoznatljiv rasadnik kvalitetnih kadrova, danas zaposlenih u Bosni i Hercegovini, ali i diljem Europe i svijeta. Kao iznimnu diku škole naveli su načelo multietničnosti i zajedništva. Voditelji programa osobito su naglasili raznovrsnost izvannastavnih sadržaja koji se nude, spomenuvši samo najuspješnije, one sekcije, koje su osvajale najviša mjesta u državi: zbor, dramsku sekciju, foto-sekciju, debatante, jezičare, matematičare, informatičare, likovnjake, ekologe itd. Lijep pokazatelj kontinuiteta i smisla postojanja škola, dalje su proklamirali moderatori, upravo je i broj bivših učenika Centra, koji su u njemu danas zaposleni, što kao nastavni kadar, što u upravi.
Druženje i zbližavanje svih naraštaja i profila prijatelja Centra nastavljeno je prigodnom zakuskom u holu BKC-a.
Alen M. (tuzlarije.net)