Centralna manifestacija Dana „Zlatnih ljiljana BiH” u organizaciji Saveza dobitnika najvećih ratnih priznanja Tuzlanskog kantona upriličena je u Tuzli. Bila je ovo prilika da se ukaže na položaj dobitnika ovoga priznanja kao i evociranje uspomena na dane koje su proveli u ratu. Polaganjem cvijeća na spomen obilježjima „ Slanja Banja”, defileom učesnika te svečanom akademijom obilježen je 9.maj Dan zlanih ljiljana, dobitnika najvećeg odlikovanja Armije Republike Bosne i Hercegovine. Najvećim ratnim priznanjem u BiH odlikovano je oko 2.500 boraca Armije BiH a jedan značajan dio je i posthumno odlikovanih. Zlatnim ljiljanom odlikovan je i Ibrahim Jahić Fiko iz Doboj Istoka.
„ Dobitnici ratnih priznanja su karmin časti, karmin slobode, najveće ono što je Armija mogla da ima. Hvala bogu da nas je imala. Na žalost danas nas je sve manje jer se umire i to je proces koji je neminovan i neuzastavljiv. Ali što se tiče nekog posebnog poštovanja to je ad hoc slučaj, zavisno od pojednica, od institucije, ko je na kojoj poziciji moći i šarenoliko je.”, istakao je Ibrahim Jahić Fiko dobitnik „ Zlatnog ljiljana”.
Za svoje ratne podvige borci tokom rata nisu težili ka ordenima niti bilo kakvim priznanjima. Bilo je bitno da se sačuvaju granice BiH i kazne oni koji ih ruše.
„ Mnogi moji saborci i ja išli smo u borbu za goli život. Nismo očekivali nikakva priznanja, nikom nije bilo do toga, čisto bitka za opstanak.”, istakao je Edin Hadžimuhamedović predsjednik Saveza udruženja dobitnika najvećih ratnih priznanja TK.
Danas, dvije decenije nakon rata, zlatni ljiljani svoja prava ostvaruju u skladu sa propisanim zakonima koja su u potpunosti realizovana na mjesečnom nivou, istakao je federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno oslobodilačkog rata Salko Bukvarević.
„ Ono što nas raduje jeste da su predstavnici dobitnika najvećih ratnih priznanja direktno naši saradnici u rješavanju svih pitanja i posebno me raduje da su oni uključeni u rješavanje statusnih pitanja drugih kategorija.”, navodi Salko Bukvarević federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno oslobodilačkog rata.
Na ovaj način dobitnici najvećeg ratnog priznanja „Zlatni ljiljan”, pokazuju svoju solidarnost i spremnost da se bore za prava drugih boračkih kategorija.
„ Ovaj vid okupljanja i odavanja počasti i određene zasluge za ono što su oni dali u ratu jeste ono što je preostalo za cjelokupno društvo da radi prema njima. Kad je u ptanju ovo materijalno za razliku od demobilisanih boraca koji nisu nosioci priznja i koji nemaju nikakvih prava, oni su u relativno dobroj poziciji.”, istakao je Fahrudin Skopljak ministar za boračka pitanja TK.
Oko 800 dobitnika zlatnog ljiljana koji su boravili u Tuzli prisustvovali su i historijskom času na kojem je bilo riječi o bitci na Brčanskoj Malti 15. maja 1992. godine u Tuzli, kao jednoj od najznačajnih bitki u odbrani naše države, koja je ujedno i centralna tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana zlatnih ljiljana.
Indira Arnaut (rtvslon.ba)