Tradicija Bosne i Hercegovine: Zanatlijski duh među koricama knjiga

image001

Stari zanati danas polako odlaze u prošlost. Zanatlija je po bosanskim čaršijama sve manje, a poslovi od kojih se nekada solidno živjelo polako izumiru. Kako bi sačuvao bosansku tradiciju njegovanja zanata na jednom mjestu i predstavio sve njene ljepote, književnik i novinar Mehmed Pargan nedavno je objavio monografiju pod nazivom “Tradicija Bosne i Hercegovine – zanati˝ sa čijim sadržajem su se upoznali i Tuzlaci na promociji koji je organizirana u Bosankom kulturnom centru.

{youtube}J8F46dMOqk8{/youtube}

O ovom, za nas, izuzetno vrijednom djelu govorili su etnolog Salih Kulenović, prof. dr. Izet Šabotić, autor Pargan, kao i profesorica Amela Isanović.

Monografija “Tradicija Bosne i Hercegovine – zanati˝ predstavlja nesvakidašnji, originalni istraživački projekat koji tretira tradiciju naroda BiH, kroz prizmu zanatstva, te uticaje migracija, vojnih osvajanja i ukrštanja kultura, religija i običaja drugih naroda na području današnje BiH.

– Religijska, etnička i kulturna šarolikost Bosne i Hercegovine, kroz stalne uticaje sa Istoka i Zapada, doveli su do nastajanja zasebnog umjetničkog i zanatskog izražaja, u kojem nije moguće prepoznati, niti napraviti etničke ili religijske granice. Kao nematrijalna kulturna baština Bosne i Hercegovine, tradicionalni zanati su jedan od ključnih segmenata kulturnog identiteta ove zemlje, a u svojoj biti nose tradiciju svih naroda i religijskih zajednica koje su u datom vremenu bile u Bosni i Hercegovini – pojasnio je Pargan za Tuzlarije.

Dodao je da tradicionalno zanatstvo predstavlja temelj privrednog razvoja Bosne i Hercegovine, koji se može, kroz historiju zanatstva, pratiti od prahistorije do danas.

– Monografija donosi informacije, historijske činjenice i fotografije o 170 tradicionalnih i umjetničkih zanata. Sadržava ukupno 860 vrhunskih fotografija 33 autora iz BiH i svijeta, a urednik fotografije je Samir Zahirović. Monografija je objavjena u izadavačkoj kući BMG Bosanska medijska grupa iz Tuzle – dodao je Pargan.

Etnolog i penzionisani univerzitetski profesor Salih Kulenović je rekao je da je ova fotografijama ilustrirana knjiga od višestrukog značaja.

– Riječ je o kulturološkom projektu koji može unaprijediti tradicionalne zanate. Pargan u svojoj knjizi fotografijom govori o nečemu što je bilo do jučer, a čega već danas više nema ili što izumire. On se osvrnuo i na klesare i umjetničke zanate, izgradnju bogomolja i mostova, te srednjovjekovne bosanske gradove. Mogu slobodno kazati da je riječ o kapitalnom djelu o tradiciji BiH i zanatima sa ovih prostora – kazao je Kulenović.

Uporedo sa promocijom monografije, u holu BKC, u saradnji sa Obrtničkom komorom Tuzlanskog kantona, KUD-om “Modrački mornari” i Udruženjem “Bosper” Tuzla, u okviru projekta “Čuvari bh. tradicije”, bile su postavljene tri nesvakidašnje izložbe: Izložba tradicionalnih i umjetničkih zanata, Izložba bosanskih jela i Izložba tradicionalnih proizvoda sjeveroistočne Bosne. Posjetioci su na licu mjesta mogli vidjeti kako se izrađuju frule i čibuci, violine, peškuni, zemljano posuđe, narodne nošnje… Projekat “Čuvari bh. tradicije” realiziraju BMG Bosanska medijska grupa i Udruženje za mir, obrazovanje i kreativnost.

Kažimo i to da će osim promocija širom Bosne i Hercegovinu, priču o zanatima imati priliku čuti i publika u Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji, Austriji, Njemačkoj, Holandiji, Švicarskoj, Švedskoj i Americi.

S.P.
(tuzlarije.net)

Meni